REFERANSLARIMIZ

Sevgili öğrencilerim!

Size sunduğum öğretim teknikleri hakkında yorumlarınız için, bana vermiş olduğunuz referanslar ve destek için hepinize içten teşekkür ediyorum. 

                                                                                                 İnga BOBER

 

Av. Züleyha ATİLA AKIN 

 Adana Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak görev yapmaktadır.

       2012 yılında başladığım Rusça öğrenme sürecim ,  ders aldığım kurumların  öğretmen ve öğrenci devamlılığını sağlayamamaları nedeniyle bir kaç kez kesintiye uğradı. 

        Bu süreç içinde Öğretim kurumlarının Rusça öğrenim tekniğini  diğer batı dilleri gibi düşünmeleri  en büyük handikaplardan biri olduğunu anladım . 

        Rusça gramer açısından oldukça karmaşık olan bir dil olduğundan  ancak , ana dili Rusça olan aynı zamanda, gerek  dil bilgisi gerekse günlük konuşma yönünden Türkçeye son derece hakim olan bir öğretmen aracılığı ile öğrenilebilir. 

        Takdir edersiniz ki, tüm özelliklerin bir öğretmende birleşmesi oldukça düşük bir ihtimaldir. Benim de şans yüzüme ancak üçüncü denememde İnga Hocayla tanışmam sayesinde oldu. 

         İnga Hocanın dilimizi son derece etkin bir şekilde kullanması, hatta itiraf etmek gerekir ise  gramer kurallarımıza neredeyse bizden daha fazla hakim olmasının yanı sıra,  kendine özgü pratik öğretim teknikleri ve  günlük dilde kullanılmayan kelime ve dil bilgisi kurallarını ayıklayarak sunması  zor bir süreç olan Rusça öğrenimini kolaylaştırmaktadır.

         Rusça konuşma dilinde vurgu son derece önemli olup, pek çok öğretim kurumunda   Rusya Federasyonunun çeşitli bölgelerinden gelen  ve yaşadığı bölge ya da etnik grubun aksanı ile konuşan öğretmenler aracılığıyla eğitim verilmesi kişilerin beklediği faydaları sağlamasına büyük bir engel oluşturmaktadır.  İnga Hocanın  doğrudan Moskova aksanı ile konuşması öğrencileri açısından çok büyük bir avantaj olduğu düşüncesindeyim.

            Son olarak, ilerleyen dersler sonunda hocalık vasfı , yakın bir dost  ama aynı zamanda size Rusça öğretmek için verdiği  emeğin karşılığını vermek için çalışma zorunda hissettiğiniz bir şahsiyete evrildiğini, söylemek istiyorum.

 

 

Doç. Dr. Yusuf Gökalp

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi,

ygokalp@cu.edu.tr.

Herkese selamlar,

Ben Rusça öğrenmeye başlayalı yaklaşık bir yıl oldu. Öncelikle Rusça hocam İnga hanıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Rusça kursuna başlamadan önce yapmış olduğum araştırmalar neticesinde görüştüğüm kişiler bana, gerçekten etkili ve doğru bir şekilde Rusça öğrenme konusunda, hoca olarak İnga hanımı tavsiye ettiler ve kendisinin son derece başarılı ve tecrübeli bir öğretici olduğunu söylediler.

Kendisiyle tanıştığımız zaman, uzun yıllardır Rusça dersi veren ve çok sayıda öğrencisine Rusça öğreten İnga hocanın, dil öğretiminde takip ettiği metot ve kullandığı kaynaklar hakkında bilgi sahibi olunca Rusça öğrenebileceğime ikna oldum.

Rusça öğrenmeye sıfırdan başlayan birisi olarak bu gün itibarıyla iyi derecede okuyabiliyorum, yazabiliyorum ve orta düzeyde kendimi ifade edebiliyorum. Kısa zaman içerisinde çok daha iyi seviyelere ulaşacağım kanaatindeyim. Haftada sadece iki ders alarak bunca iş yoğunluğu arasında bu seviyeye gelmek beni çok mutlu ediyor. Yakın zamanda Kazakistan’a yaptığım seyahat esnasında İnga hocadan öğrendiğim Rusça ile oradaki gündelik faaliyetlerimi rahatlıkla yürüttüğümü söyleyebilirim.

Daha önce İngilizce ve Arapça öğrenen birisi olarak yeni bir dil öğrenmenin zorluklarının farkındayım. Ancak özellikle İnga hocanın kendisi tarafından hazırlanan kaynaklar (okuma metinleri, dilbilgisi notları, testler, vs) ve hocanın dil öğretimi konusundaki bütüncül yaklaşımı (okuma, yazma, anlama, dinleme ve konuşmaya yönelik) öğrenmeyi büyük oranda kolaylaştırmaktadır. İnga hocanın Rusça öğretirken sergilediği etimolojik yaklaşım Rusça’nın mantığını/esprisini kavramaya ve dil ile kültür arasındaki ilişkiyi anlamaya yardımcı olmaktadır. Böylece öğrenilen dil kalıcı hale gelmektedir.

Dil öğrenimindeki en büyük zorluklardan biri olan telaffuz/konuşma konusunda hocanın geliştirdiği özel çalışma teknikleri (ses kaydı, tekrarlar, vurgu hassasiyeti, vs) sayesinde bu sorunun da ortadan kalktığını belirtmeliyim. Böylece doğru konuşma için gerekli beceriye sahip olunabiliyor. Tabi ki, İnga hocanın insanüstü sabrı, özverisi, güler yüzü, nezaketi, entelektüel birikimi ve çalışma disiplinine hayran kaldığımı söylemeliyim.

Rusça öğrenmenin çok zor olduğu yönündeki yorumların aksine İnga hocayla kısa sürede Rusça öğrenmenin çok kolay ve keyifli olduğunu belirtmek isterim.

 

Av. Sedat KORKMAZ

Adana Barosuna kayıtlı serbest avukat olarak görev yapmaktadır.

İnga hocamın öğretim tekniklerinin etkisini Belarusta dil kursuna gittiğimde net bir şekilde farkettim. Çünkü Belarus'ta  2 yıl hergün yerinde dil eğitimi alan öğrencilerden çok daha ileri seviyede olduğumu gördüm. Kısaca eğer Rusça konuşmayı pratik ve hızlı biçimde öğrenmek istiyorsanız İnga Bober doğru tercihtir.

 

Sibel ÖRK ÖZEL

Çukurova Üniversitesi İ.İ.B.F. Ekonometri Bölümü Araştırma Görevlisi

Sadece eşimle ortak birşeyler yapmak adına başlamıştım Rusça kursuna. Amacım eşimle kaliteli zaman geçirecek bir uğraş edinmekti. Başlarda amacıma ulaştığımı düşünürken Rusçayı sevmeye başladığımı farkettim. Düzenli olarak İnga hocanın verdiği ödevleri yapıyor, takıldığım noktalara kafa yoruyor kısacası Rusça çalışıyordum. Eğitimciler bilirler doktora çalışmasına devam eden bir insanın başka bir şeye çalışacak vaktinin olmadığını. İşte bana bunu yaptıran meslektaşım İnga hoca oldu. Kendisi ders ziliyle birlikte sınıfa gelip zamanı dolunca çıkıp giden bir eğitimci değil, gerçekten bizden zaman isteyip şunuda size öğretmek istiyorum bana vakit ayırabilir misiniz diyen bir eğitimci. Onun gibi bir meslektaşım olduğunu görmek, hem öğretmen hem de dost olabilen insanların var olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. Rusça eğitimime ara vermemin tek ve geçerli bir nedeni oldu: anne olmak. Yoksa kendisinden eğitim almaya devam etmeme engel başka bir neden olamazdı. Sizler de gerçekten bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız doğru insanı bulduğunuza emin olabilirsiniz. Eğer sadece şuan boş vaktinizi geçirmek için bu web sayfasına uğradıysanız bence hemen bir kağıt kalem alarak İnga hocadan Rusçayı öğrenmeye başlamalısınız.

Ahmet ÖZEL

Zorlu Holding Vestel Bayi Yöneticisi

Merhabalar... Rusça öğrenecek arkadaşlarıma ışık tutucağımı düşündüğümden yaşadıklarımı memnuniyetle paylaşmak istedim. İnga hocamız ile 2013 yılında tanıştık. Bu tanışma sürecinden önce ikinci dil eğitimime hangi dil ile başlamam konusunda yapmış olduğum araştırma sonucunda iş hayatıma da katkı sağlayacağını düşündüğüm Rusça diline karar verdim. İngilizce ile kıyaslandığında gerçekten iyi dökümanlar, iyi eğitim materyallerini ve asıl önemli olan ne öğrendiğinizi iyi takip eden bir eğitimci bu dil için olmazsa olmaz olduğunu belli bir seviyeden sonra farkettim. İnga hocamızın öğretiminde gördüğüm farklı öğretme metodlarından bahsedecek olursam; birincisi sadece bir kitaba  bağlı kalmadan farklı kaynaklar ile ilerlemesiydi. İkincisi sadece dil bilgisi ağırlıklı değil öğrendiklerimizi günlük konuşmalara uyarlayarak pratik yaptırmasıydı. Üçüncüsü ise hani bir şeyi tam öğrenemezsinde onu tekrar sormak istemezsin ya bu gibi durumlarda karşımızdaki eğitimcinin bunu farkedip öğretene kadar vazgeçmemesiydi. Belirtmek istediğim diğer bir husus bir dilin mecbur kalarak değil severek öğrenilmesidir. Tereddütte kalan kişilere söylemek istediğim şey ‘‘boşuna tereddüt etmeyin Rusçayı İnga hocayla öğrenmeyi deneyin’’.

 

Mustafa TURCAN

ESKİŞEHİR ANADOLU ÜNİVERSİTESİ İİBF KAMU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ MEZUNUYUM

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİN’DE DEVLET MEMURUYUM 

İnga hocanın dersleri sınav odaklı olması sistematik konu anlatımı, önemli Konulara paralel verdiği ödevleri Türkçe grameri üzerinden Rusçaya uyumlaması ise harika.

Ben Rusça dilini daha önce kendi imkânlarım ve mevcut piyasadaki yayınları kullanarak YDS sınavına hazırlandım ama olmadı düşük puanlar aldım, Bu süreçte başka Rusça dersi veren hocalar ile de diyaloglarım oldu, lakin İnga hocamın sadece ihtiyacım olan sınav odaklı bana bir ders programı uygulaması tercih sebeplerin en önemlisidir. Kendisiyle Rusça dilini öğrendiğim için çok şanslıyım.

 

 

 Ecz. Tülin Ersoy

Ersoylar Eczanesinin sahibi.

 

İşim nedeniyle Rusça öğrenmem gerektiğini düşündüm.Sizi tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü öğretmenim siz oldunuz.Rusça zor bir dil, öğrenmek için sabır ve zaman gerekiyor.Şimdi Rusça kendimi ifade edebiliyorum, hastalarımla konuşabiliyorum.Sizi çok seviyor ve bana verdiğiniz emeğe teşekkür ediyorum.

 

 

 

Здравствуйте.

Меня зовут Адем. Я фармацевт и у меня есть аптека в Адане.

Я учил русский язык два с половиной года.  Моей учительницей была Инга.

Я уже хорошо говорю, читаю и пишу по-русски. Мне очень нравится говорить по-русски... Когда я говорю с людьми, они сразу спрашивают:

 « Откуда ты так хорошо знаешь русский язык?»  )

Я думаю, что мне повезло, что я познакомился с Ингой и учился у неё...