SKYPE ÜZERİNDEN RUSÇA DERS

 

     İyi bir derecede Rusça öğrenmek için sadece bu sitede çalışmak yeterli olmayacaktır. Gramerin belli konularla ilgili, telaffuz konusunda veya daha fazla örnek ve egzersiz konusunda bir uzmanın yardımına ihtiyacınız olacak. İki senedir Skype aracıyla özel ders vermekteyim. Teknoloji gelişiminin bize sunduğu kolaylıktan faydalanıyoruz ve bu süreç içeresinde memnun kalmayan olmadı. Hatta, bulunduğumuz yerden ders işlemek, zamanın tasarrufu, ödevleri ve diğer materyalleri alma gönderme şekli bile, hem bana hem öğrencilerime belli avantaj ve kolaylık kazandırmıştır.

Bizim öğrencilerimle uygulandığımız çalışma metoduyla ve tekniklerle,aşağıda verdim şeklinde olmuş oluyor:

Başlangıç seviyesi + Temel seviyesi (A1-A2) = 100 ders = 200 saat

Günlük konuları konuşulabilir.

Orta seviyesi (B1-B2) = 120 ders = 240 saat

Rusça konuşulan ortamında kendini rahat hisseder. Karşı tarafı rahat anlar ve kendini rahat, akıcı bir şekilde, ifade edebilir. Sokak diline ve İnternet diline sahiptir. Rusça film izler, müzik dinler. Günümüzdeki Rus edebiyatı rahat okur. Eğitim ve iş görüşmelerinde sıkıntı çekmez

İleri seviyesi (C1) = 120 ders = 240 saat 

İletişim hızı artar. Rus klasik edebiyatı okur.

Üst seviyesi (C2)  - eğitim verilmemektedir

Açıklıyorum:

           Gerçek söylemek gerekirse, C2 seviyelerin eğitimden başarılı bir şekilde geçmek için, Rusça konuşan ortağımda belli sene yaşamak gerek. Ayrıca bu  dili gerçekten olan üstü derecede bilmek ve kullanabilmek geriken seviyeleridir. Rusya’nın dışında talebi  azdır.

           Geneleme yaparak, B1 ve B2 seviyeler arasında ki fark - sadece kelime hazinesinde ve, pratik yaparak yükseltebildiğimiz, iletişim hızındadır.

           A1 ile ilgili benim kişisel düşüncem ve tecrübem – en basit seviyede iletişim için kesenekle yetersizdir.  Grameri parça parça verildiği için ve çok sayıda kalıp ezberi verildiği için, öğrenciler için faydadan çok zararı vermiş oluyor. Bu yüzden ben A1 ve A2 seviyeleri birleştirmekteyim. 

           Programıma göre A1-A2 seviyeyi size 100 derste sunuyorum.  Ders süresi 120 dakikadır, çünkü bir dersin programı bu şekildedir:   gramer anlatımı, örnekleme, öğrencinin getirmiş olduğu ev ödevinin kontrolü, telaffuz çalışması ve konuşma çalışması.

Fakat öğrencinin, ihtiyaca göre ve olmuş olduğu seviyesine göre değişen, ev ödevleri yapmak şartı vardır. Ev ödevlerin çeşiti:

  1. Okuma
  2. Ezber
  3. Egzersiz şeklinde yazılı ödevler ve Türkçeden Rusçaya yazılı çeviri.
  4. Rusçadan Türkçeye veTürkçeden Rusçaya sözlü çeviri.
  5. Audio materyallerle çalışma.
  6. Konulara göre ayrılmış konuşma ya hazırlığı.
  7. Sosyal ağlar üzerinden Rusça iletişim praktiği.
  8. Video materyalleri  izleme ( dizi, film, haber ve diğer programları)

Skype dan özel derslerde size sunabileceklerim:

1.TELAFFUZ

TECRÜBEME GÖRE, telaffuz çalışması sürecini en kolay haline getirmek için ve en kısa sürede halledebilmek için, audio materyallerini dinlemenin yanı sıra öğretmen ile bire bir çalışmak gerekir. Kişisel yaklaşarak, zorlandığınız yerlerin üzerinde durarak, kolay gelen yerler için fazla zaman harcamadan, en hızlı şekilde maksimum sonuç  alabiliriz.

2. FİİLLİN ZAMAN ÇEKİMLERİ

Rusça ’da fiillin zamanları ve zaman çekimleri yeterince zor bir konu olduğunu herkes bilir. Fakat, fiillin zamanlara alışma dönemini hızlandırmak için ve çekimlerin ezberini kolaylaştırmak için, belli tekniklerin ve metotların var olduğunu fazla bilen yoktur.

3. İşlediğiniz konuyla ilgili egzersiz yaparak, test çözerek ve hatalarınızla ilgili tek tek öğretmenden açıklama alarak, emeğinizin karşılığı olarak kaliteli eğitimi almış olursunuz.

4. Kendi öğrencilerime işlediğimiz konuyla ilgili özel okuma parçaları sunuyorum. Böylece İşlediğimiz konuya alışıyoruz ve arkasından metin hakkında konuşarak, Rusça konuşma fırsatını elimizden kaçırmıyoruz.

5. Rusça altyapınız varsa, fakat eksikler ya da zorlandığınız konular varsa eğer, onların üzerinde çalışarak, kısa sürede problemi ortadan kaldırabiliriz.

6. Daha önce Rusça dili eğitimi aldıysanız, kaldığınız yerden çalışmaya devam edebiliriz.

7. Pratik yapmaya ihtiyacınız varsa; ya da Rusça’yı nadir kullandığınız için bildiklerinizi unutma durumu veya korku varsa – Skype aracıyla çalışmak sizin için ideal bir çözümdür.

8. YDS sınavına hazırlanmak için Skype aracıyla çalışmak verimli olur. iletşim

daha fazla bilgi