HAKKIMDA

 

ÖZGEÇMİŞİM:

AD/SOYAD         :  İnga BOBER

Uyruğu                : T.C. ve Rusya Federasyonu

Doğum Yeri         : Moskova / Rusya

Doğum Tarihi        : 1975    

 

                   Adım İnga BOBER. Rusça Öğretmeniyim. Adana Rus Dili, Kültür, Danışmanlık, Gelişim ve İşbirliği “Adagrad” Derneği Kurucu Başkanıyım.

                 Çocukluğum Moskova’da geçti. İyi ve eğitimli bir ailede doğdum için şanslıyım. Eğitimi ve mutlu çocukluğu bana veren anneme ve babama teşekkür ediyorum. Bir eksik vardı ama… O da komünizmin genel özgürlük kısıtlamasıydı ve diğer dünyadan kopuk olmamızdı. Bende, her genç gibi, keskin ve özgürlük isteyen bir gençtim. O rejimin yıkılması için, perestroykaya destek vermek için kendince çabalıyordum. Fakat eğitimi de ihmal etmiyordum. Ve liseyi bitirdiğim sene (1991) Moskova Devlet Üniversitesi Rusça filoloji bölümünü kazanmıştım. Fakat hemen arkasında bir evliliği yapıp, Gürcistan’a taşınıp, İvane Javakhishvili Gürcistan Devlet Üniversitesi, Rusça Filoloji fakültesine geçiş yapmıştım.  

                 Öğrenci yıllarım çok yoğun ve güzel geçiyordu. Şans benden yanaydı ve, bazı nedenlerden dolayı, henüz diploma almadan, asistan öğretmen olarak derslere girmeye ve tecrübe kazanmayı başlamıştım. Yan sıra ek eğitim olarak açık öğretimde İşletme bölümü ve Bilgisayarda  Grafik  Tasarım bölümünü  bitirdim (1997). Ve biraz Dünyayı gezme şansım oldu.

               Filoloji Diplomasını aldıktan sonra (1996), tekrar Moskova’ya döndüm ve  «BRİDGE»  Dil Okulunda Rusça öğretmenliği yaptım (1996-2000).

               2001’ de, Türkiye’de ikinci evlilik yaptım ve vatandaş olup Adana’ya yerleştim. 2002’ den bu yana Rusça özel ders vermekteyim. 2008’den bu yana (reklam olmasın düşüncesiyle kişi isimleri veremeyeceğim) birkaç Dil Kurslarında Rusça dil öğretmenliğine devam etmekteyim.

                  2011-2012 döneminde T.C. M.B. Nezihe Yalvaç Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesinde Rusça dil öğretmenliği yaptım.

                  2014-2017 döneminde Çukurova Üniversitesi'nde öğretmenliği yaptım.

                 2017' de «RUSÇA’DA HAREKET FİİLLERİ» gramer anlatımı, örnekleri, egzersizleri ve testleri içeren kitabı yayınladım

İkinci projem olarak A1-A2 seviye için ders kitabım ve ona ait olan okuma parçalar kitapçığım üzerinde çalışmalarım devam etmektedir.

               2021'de Adana'da Rus Dili, Kültür, Danışmanlık, Gelişim ve İşbirliği  “Adagrad” Derneği kurdum ve Başkan olarak görevini devam etmekteyim. 

                Başarılarım mı?

 Tecrübe, tenis kortlarında kazandığım birkaç kupa ve yakınlarımın ve öğrencilerimin benimle ilgili güzel yorumları.

                Hobilerim mi?

 Tenis en büyük tutkum diyebilirim. Amatörce kara kalem çalışmalarım devam ediyor. Psikoloji araştırmaları hobi haline gelmiş diyebilirim. Kitap okumanın hiçbir zaman bir hobi olduğunu düşünmedim, öyle ki kitapsız kendimi hayal bile edemiyorum.

               Karakterim mi?

Bir insanın kendi karakteri ile ilgili bir şeyler söylemesini doğru bulmuyorum. Ben sadece disiplinli bir insan olduğumu ve hayata pozitif bakmaya çalıştığımı söyleyebilirim.

                     Referans