ESKİ YAYINLARIMIZ

                                                                                                                                                     Kaynak http://kudamoscow.ru

                                                MOSKOVA’DA BU YAZ

           Moskova hakkında, nüfusu 15 milyona yaklaşmış olan şehir hakkında, çok şey anlatmak mümkün, fakat bugün Moskova’da yaşayanların bu sıcak yaz dönemini nasıl geçirdiklerini anlatmak istiyorum. Avrupa’da ki en büyük şehirlerin arasında yer almasına rağmen, Moskova çok yeşil bir şehir sayılır.

        Moskova’da üç büyük botanik bahçesi bulunmaktadır. Giriş ücretleri uygun olduğu için, Moskovalılar orada vakit geçirmeyi severler:

 «ГЛАВНЫЙ БОТАНИЧЕСКИЙ САД ИМ. Н.В. ЦЕЦЕРИНА» (Glavnıy Bataniçiskiy sad)

   

 БОТАНИЧЕСКИЙ САД МГУ «АПТЕКАРСКИЙ ОГОРОД» (Aptekarskiy Agarod)

    

 «ЯПOНCКИЙ CAД» (Yaponskiy sad)

  

  Moskova şehrinde toplam 64 park vardır. Onların arasında çok geniş alanı olanlar

«Измайловский»: (İzmaylavskiy)

   

 «Сокольники»: (Sakolniki)

  

Bazı parklar Moskova nehrinin kenarında olup, müthiş manzaraya sahiptir

  

diğerleri ise, küçük göletler ve benzersiz mikro dünyasına sahiptir «Борисовские пруды» (Barisafskiye prudı)

  

                 Avrupalılar gibi, Moskova halkı her türlü zevkine ve yaşına göre aktivite dolu olan paklarda boş zamanı geçirmek fırsatını elinden kaçırmazlar.

      

                Aslında devletin halka sunduğu kültürel projelerin sadece parklarda kalmadığını ve son yıllarda Moskova merkezinin her sokağa, metro istasyonlarına yayılmış olduğunu söylemek gerekir, fakat bunu ilerde ayrıca anlatmaya çalışacağım.

               Peki bu yaz aylarında Moskova’da neler oluyor?

Müzelerden başlayalım;

              Moskova şehrinde 400 den fazla özel veya devlet müzesi bulunmaktadır. Bu yaz 65 müze her ayın üçüncü Pazar gününde ücret almadan ziyaretçilere kapılarını açar. Müzelerin listesinde Tarihi, Arkeoloji, Gelişmiş Teknoloji, Klasik Sanat, Modern Sanat, Grafiti Sanat, yer almaktadır.


 

               Başkentin yaşamında özel yer festivaller için ayrılmıştır. 2016 yılında Moskova’da 638 festival düzenlenecektir. Onlardan 124’ ü yaz aylarına denk geliyor. Hepsinden bahsetmek mümkün olmayacak. Ben dikkatimi çeken festivallerden bahsedeceğim;

           1. KİTAP FESTİVALİ  «КРАСНАЯ ПЛОЩАДЬ» (KIZIL MEYDANI)

Festival 03.06.2016 - 06.06.2016 tarihler arasında düzenlendi ve o günlerde «Kızıl Meydan» böyle gözüküyordu:

            2. MOSKOVA DONDURMASI «МОРОЖЕНОЕ» (Marojınaye)

24.06.2016 dan 10.07.2016 ya kadar sürecektir ve şehrin bütün mahallelerinde satış ve ücretsiz dondurma dağıtım noktaları kurulacaktır. Festivalin kapanışına doğru internet üzerinden oylama yapılacaktır ve Moskova’nın bu yıl en iyi dondurması seçilecektir.

  

           3. GENÇLİK BAYRAMI

27 Haziran Rusya’da gençlik bayramıdır.  Moskova’da Bayrama özel çok sayıda konserler, moda sergileri, fotoğraf sergileri düzenlenmektedir. Bazı Meydanlarda kocaman interaktif ekranları kurulmuştur. Mega ekranlarda gençler kendi fotoğraflarını ve videolarını paylaşma keyfi yaşadı.

  

           4. ÇİÇEK FESTİVALİ  «MOSCOW FLAWERS SHOW»

      On gün süren bu festival kapsamında halk dünyanın en ünlü peyzaj tasarım uzmanlarının eserlerini izlemiş ve bu konuda ücretsiz eğitim almıştır.

   

             5. FESTİVAL «SEVGİ»  «ЛЮБОВЬ» (Lübof)

        07.07.2016 - 10.07.2016 tarihleri arasında olan festival kapsamında bir  ‘sevgi’ sinema festivali daha yer alıyor.  Son yıllarda popüler olan ‘amatör sinema’  filmleri ve sosyal ağlarda en popüler olan videolar vizyona çıkmıştır. Meydanda kurulmuş olan dev interaktif ekran yoluyla binlerce insan kendi duygularını açıklayıp paylaşmıştır. Bu özel aşk sözcükleri sonradan kurulmuş bir sitede yayılandı. Festivalin son gününde ise 3000 uçan balon aynı anda havaya uçuruldu.

  

              6. FESTİVAL  «İLHAM» «ВДОХНОВЕНИЕ» (Vdahnaveniye)

        Bu yaz Moskova’da Sinemayla ilgili  bir tane daha festivale katılmak mümkündür. 29.07.2016 tarihinde başlayan bu festivalin özelliği sadece Rus sineması kapsamında olması. İkinci dikkat çekici tarafı ise, Rus sineması yıldızlarının Moskova’ nın sokaklarında yüzlerce noktada seyircilerle buluşmasıdır.

  

             7. ULUSLARARASI HAVAİ FİŞEK FESTİVALİ

         23.07.2016- 24.07.2016 Tarihlerinde yer alan bu festivalin kapsamında Moskova’nın çeşitli yerlerinde animasyon ve bilgisayar grafikle ilgili olan sergilerine ve eğitimine katılmak mümkün olacak. Son teknoloji kullanılarak çeşitti konserler ve şovlar düzenlenecek. Son gün akşam saatlerinde, sekiz farklı ülkenin uzmanları tarafından hazırlanmış olan havai fişek gösterisi için Moskova’nın gökyüzü şov meydanına dönüşecektir.

  

       Anlaşılan bu yaz Moskova’da herkes kendine göre eğlence bulabilecek ve Moskova şehri kendine özel aktif hayatını sürdürecektir…